Dovršena prva faza obnove hlebinske galerije

S velikim nestrpljenjem dočekana je prva faza cjelovite obnove Galerije naivne umjetnosti u Hlebinama koja je započela ovog ljeta i potrajala sve do nedavno. Radovi na rekonstrukciji krovišta prvi su korak u revitalizaciji ustanove, a u što je Općina Hlebine zajedno s Ministarstvom kulture uložila nevjerojatnih 1,35 milijuna kuna. Kako se radilo o tehnički vrlo zahtjevnom zahvatu, tako su i građevinski i krovopokrivački radovi nešto produženi, a nakon kojih je izlagački prostor galerije potrebno vratiti u prikladno stanje za daljnje programske aktivnosti. To u prvom redu podrazumijeva detaljno čišćenje i osvježavanje prostora, a potom i povrat umjetnina iz muzejskih spremišta u njihovo prirodno okruženje.

Analizirajući broj posjetitelja hlebinske galerije tijekom mjeseca prosinca u posljednjih nekoliko godina, u dogovoru s Općinom Hlebine i Koprivničko-križevačkom županijom, odlučeno je kako se do kraja ove kalendarske godine hlebinska galerija neće aktualizirati za javnost, već će se raditi na pripremama za nadolazeću godinu. Istovremeno hlebinska škola ne miruje pa je tako već za 29. studenoga 2019. godine od 18 sati u sklopu izložbe „Hlebinska naiva“ u Galeriji likovnih samorastnikov u slovenskom Trebnju organizirano stručno vodstvo Helene Kušenić za tamošnje građanstvo, gdje će naivni velikani biti predstavljeni sve do 9. veljače 2020. godine. U međuvremenu će se uz svečanost obilježavanja 100. obljetnice dvorane Domoljub 28. prosinca 2019. godine u njegovu predvorju otvoriti rekreacija izložbe pet naivnih umjetnika koji su izlagali prilikom prve obnove zgrade 1954. godine (I. Generalić, I. Večenaj, M. Kovačić, D. Gaži, F. Filipović), a potom će se u Noći muzeja 31. siječnja 2020. godine u Hlebinama po prvi puta predstaviti slovenska naiva kao uzvratna izložba iz Trebnja.