Ivan Lacković Croata u Prelogu

Prošlog petka (9. 9.) s početkom u 19 sati u Muzeju Croata insulanus Grada Preloga otvorena je izložba Ivan Lacković Croata: Od šume do oblaka // putevima djetinjstva i sazrijevanja. Izložba je rezultat međumuzejske suradnje započete u lipnju ove godine. Kustosica i v. d. ravnateljice preločkog muzeja Iva Kožnjak sudjelovala je na stručnom skupu u organizaciji Muzeja grada Koprivnice Ivan Lacković Croata – Vizija budućnosti u tragovima prošlosti  u Galeriji Ivan Lacković Croata u rodnim mu Batinskama, a potom u otvorenju izložbe u Galeriji naivne umjetnosti u Hlebinama. Ista izložba otvorena je u petak u Muzeju grada Preloga te donosi presjek stvaralaštva iz Zbirke naivne umjetnosti Muzeja grada Koprivnice, Muzeja Croata insulanus Grada Preloga te privatnih i obiteljskih kolekcija kroz crteže, slike na staklu, grafike, oslikane plakate i vaze, bibliofilska izdanja u suradnji sa Zbirkom Biškupić koja su u odnosu na hlebinsku izložbu dopunjena lokalno važnim izdanjem djela Teror u suradnji Milivoja Slavičeka i Ivana Lackovića Croate.

Otvorenje su glazbenim nastupom otvorili članovi obitelji Lajtman prigodnim podravsko-međimurskim programom. Prilikom otvorenja prisutnima se obratila v.d. ravnateljice Iva Kožnjak ispričavši ukratko o životu i djelima autora, na što se nastavila viša kustosica Helena Kušenić istaknuvši kako će se obilježavanje 90. rođendana autora finalizirati izlaskom novog broja Podravskog zbornika koji će okupiti izlaganja sa održanog stručnog skupa u lipnju. Stručni skup okupio je autore lokalnog prostora Podravine – presudnog za oblikovanje ličnosti i sazrijevanje umjetnosti Ivana Lackovića Croate. Kako ga doživljavaju i shvaćaju današnji stanovnici tih, za njega, magično inspirativnih predjela i koje mogućnosti novih interpretacija vide u sagledavanju njegova opsežnog interdisciplinarnog stvaralaštva saznajte kroz radove Marijana Špoljara, Božice Jelušić, Edite Janković Hapavel, Ive Kožnjak, Mihaele Cik, Vesne Peršić Kovač, Nikole Cika, Maše Zamljačanec, Helene Kušenić. Skup i izložbe organizirane su uz podršku Općine Kalinovac, TZ područja Dravski Peski te OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac, a financirane sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Koprivnice, Koprivničko-križevačke županije i Grada Preloga. Izložbu u Prelogu razgledajte do 9. listopada 2022. godine, od ponedjeljka do petka od 8 do 16 sati i vikendom prema najavi. Ulaz slobodan.