Muzej prešao na Indigo sustav

Za razliku od nekadašnjeg načina vođenja muzejske dokumentacije u obliku ručnog ispisivanja inventarnih knjiga muzeji u Hrvatskoj su još prije desetak i više godina započeli s korištenjem računalne inventarne knjige. Kao prvi takav sustav na tržište je plasiran sustav M++ od tvrtke Link2 iz Zagreba na koji je s vremenom prešla većina muzejskih i galerijskih ustanova u stručnoj obradi muzejske građe, a Muzej grada Koprivnice isto je počeo koristiti 2005. godine. Baza sustava M++ bila je MS Acces, platforma koja se sporo razvijala pa je s vremenom došlo do potrebe kustosa za bržim i lakšim načinom obrade građe. Sukladno tome, pojavio se sustav Indigo koji je za potrebe arhiva, knjižnica i muzeja godinama razvijala tvrtka ArhivPRO iz Koprivnice (Kristijan Crnković). U sustav je moguće pohraniti tekstualnu, slikovnu, audiovizualnu i 3D građu, a osmišljen je za pohranu velike količine digitalizirane građe kulturne baštine. Pohranjena građa lako se pretražuje po metapodacima ili punom tekstu, a sustav može primiti podatke velike zapremine budući da se spremaju na serveru s fiksnom IP adresom, a podaci su kustosima dostupni s različitih računala jer mu se pristupa internetom uz pomoć korisničke licence. Prednost sustava jest da je pored inventarne knjige u njemu moguće voditi i sekundarnu dokumentaciju (izložbe, knjiga posjeta, hemeroteka itd.), fundus knjižnice, urudžbeni zapisnik i stručni arhiv. Početkom 2017. godine Muzej je prešao na taj sustav, a tijekom veljače i ožujka organizirat će se nekoliko edukativnih radionica kojima će se stručni djelatnici osposobiti za samostalan rad.