Obilježen 15. Tjedan cjeloživotnog učenja

Muzej grada Koprivnice u suradnji s partnerima već tradicionalno sudjeluje u obilježavanju Tjedna cjeloživotnog učenja. Ovogodišnji Tjedan cjeloživotnog učenja koji se odvijao pod motom „Provježbaj mozak!“ obilježen je aktivnostima (predavanjima, radionicama, posjetima muzejskim izložbama, edukativnim programima) u specifičnoj situaciji uzrokovanoj pandemijom COVID-19, u malim skupinama uz poštivanje propisanih epidemioloških mjera.

Tjedan je započeo aktivnošću u Domu za starije i nemoćne osobe Koprivnica gdje su korisnici razmijenili vlastita iskustva i sjećanja o pripremi namirnica u domaćinstvu. Djeca Dječjeg vrtića Tratinčica (skupine Šapice i Mrkvice) kroz priče i edukativne igrice upoznala su čudesni svijet vila iz usmene predaje Podravine. Središnji dio akcije obilježile su aktivnosti namijenjene učenicima osnovnih škola. Učenici 6d OŠ „Braća Radić“ posjetili su Muzej te su kroz vodstvo i rješavanje logičkih zadataka upoznali povijesne izvore. Kroz razgovor s višom kustosicom Marijom Mesarić rješavajući različite zadatke učenici 2c razreda OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ upoznali su zanimanje kustos, dok su učenici 3d razreda OŠ “Braća Radić“ upoznali način života tradicijske podravske obitelji u podravskoj hiži. Na radionici Zelena učionica učenici COOR „Podravsko sunce“ upoznali su način uzgoja i sadnje povrća u tradicijskim vrtovima, razmijenili vlastita iskustva o uzgoju povrća u školskom vrtu i pripremili zimnicu. Grupa darovitih učenika od 5. do 8. razreda OŠ „Đuro Ester“ upoznala je način života i rada samostalnog seoskog gospodarstva te recikliranje mogućeg otpada kroz različite načine na koji predmeti mogu dobiti novu uporabnu funkciju u zajednici.

Tjedan će završiti u Galeriji Koprivnica vodstvom kroz izložbu DAB 21 i performansom Nine Martinuš pod nazivom Voda dere zemlju – zemlja dere vodu – voda dere zemlju. U ovogodišnjem Tjednu uz poštivanje propisanih epidemioloških mjera sudionici su protegnuli moždane vijuge, upoznali lokalnu baštinu i radove mladih umjetnika koji kroz različite medije interpretiraju vlastite (p)oglede o vodi, razvijali svoje sposobnosti, poboljšali svoje znanje i vještine te razmijenili vlastita životna iskustava. Veselimo se zajedničkoj suradnji i u 16. Tjednu cjeloživotnog učenja sljedeće godine!