Taljenje željezne rude u Češkoj

U razdoblju od 22. do 26. svibnja 2019. godine djelatnik Muzeja grada Koprivnice Ivan Valent,  znanstvena novakinja na Institutu za arheologiju Tena Karavidović, te Ivan Marija Hrovatin sudjelovali su na međunarodnoj radionici eksperimentalnog taljenja željezne rude koja se održavala u mjestu Stará huť u Adamova u Republici Češkoj.

Sudjelovanje na radionici bilo je vezano uz projekt TransFER (IP-06-2016-5047), Proizvodnja željeza uz rijeku Dravu u antici i srednjem vijeku: stvaranje i transfer znanja, tehnologija i roba, voditeljice dr. sc. Tajane Sekelj Ivančan s Instituta za arheologiju, kojeg financira Hrvatske zaklada za znanost. Svrha sudjelovanja na radionici bila je prikupiti nova iskustva vezana uz izradu peći za taljenje željezne rude te sam proces i tehnologiju taljenja i kovanja kako bi se naučena znanja primijenila tijekom budućih eksperimentalnih procesa. Ovo je bila već treća godina za redom da su sudionici projekta sudjelovali na radionici, a 2018. su godine prikupljena znanja prezentirali javnosti u sklopu Renesansnog festivala, kao što će biti i slučaj i ove godine. Uz prikupljena znanja vezana uz taljenje željezne rude i kovanje u sklopu radionice provodili su se i eksperimentalni procesi izrade rimsko dobne vapnenice, srednjovjekovne vuglenice i mlađeželjeznodobne peći za pečenje keramike. Osim domaćina, djelatnika Tehničkog muzeja Brno, na radionici su uz članove projekta TransFER sudjelovali i brojni kolege arheolozi iz Češke, Norveške i Slovenije.