Otvorena izložba „Zagrizi tradiciju, pronađi deliciju“

U četvrtak, 7. lipnja 2018. godine u 19 sati otvorena je izložba učeničkih radova pristiglih na natječaj „Zagrizi tradiciju, pronađi deliciju“ u Muzeju prehrane Podravka. Izložba u organizaciji Muzeja grada Koprivnice i Muzeja prehrane Podravka predstavlja radove od ukupno 41 prijavitelja iz Splita, Iloka, Topolovca, Jakšića, Hlebina, Kutjeva, Krapinskih Toplica, Novigrada Podravskog, Buja, Virovitice, Đakova, Poreča, Slavonskog Broda, Pregrade, Budinščine, Rijeke, Karlovca, Novske, Visokog, Požege. Radovi su temeljeni na tekstu poziva kojim se natječaj i izložba povezuju uz 50 godina djelovanja Galerije naivne umjetnosti u Hlebinama. Kako je (seoska) svakodnevica jedna od temeljnih inspiracija u naivnoj umjetnosti, a važan segment svakodnevnog života čini i prehrana – upravo je ona poslužila kao inspiracija za raznolike i maštovite radove učenika od 14 do 18 godina. Kako je prilikom otvorenja istaknula Nada Matijaško radovi sadrže dodanu vrijednost, pojašnjenja, vrijedne opise, zapise kazivanja njihovih baka, kratke priče, recepte, pjesmice, čak i radio-emisiju na temu povratka bakinoj kuhinji. Isplati se na ovoj izložbi pročitati učeničke komentare i upoznati njihova razmišljanja prilikom stvaranja ovih radova. Pokazalo se da o tradicijskoj prehrani kao i o radnim, životnim i godišnjim običajima puno znaju, da ih rado istražuju, bilježe i žele sačuvati od zaborava. Budući da Muzej prehrane u stalnom postavu nudi okruženje u kojem se takvi radovi tematski uklapaju, odabrali smo ga za izlaganje radova pristiglih na Natječaj i ostvarili jednu lijepu i korisnu međumuzejsku suradnju.

U selekciji radova i postavljanju izložbe sudjelovale su i kustosice Muzeja grada Koprivnice: Vesna Peršić Kovač, Maša Zamljačanec i Helena Kušenić. Predstavljeni radovi pokazuju mladenačku inovativnost i kreativnost u pristupu pa na izložbi možemo naći crteže, grafike, literarne, video i Powerpoint radove, fotografije, slikovnice, kuharice, interesantno podslikavanje akrilom na foliji koje podsjeća na slikarstvo na staklu (tipično za umjetnost Hlebinske škole) pa sve do  neobičnih interaktivnih instalacija. Stručni žiri odabrao je tri najbolja rada za koje su pripremljeni i prigodni darovi. Izložbu razgledajte do 21. lipnja, od 8 do 16 sati.