Romano Baričević ponovo u Galeriji Koprivnica

Proteklog petka, 17. svibnja 2019. godine povodom Međunarodnog dana muzeja otvorena je izložba Romano Baričević: 5,5. Izložba predstavlja slike i crteže nastale od 1984. do 2013. godine iz fundusa Muzeja grada Koprivnice i privatnih zbirki. Romano Baričević bio je intrigantna osobnost, umjetnik koji je u svom radu radikalizirao jezik umjetnosti svodeći ga na elementarno. Bilo da je slike premazivao crnom ili donosio silnu energiju eksplozijom boja, njegova umjetnost bila je njegov život. Svaki njegov rad označava proces traženja tišine, mira, izolacije, on je odlazak u druge dimenzije i svjetove. Stalnim ponavljanjem tehnike i forme stvorio je sebi svojevrstan oblik slobode jer mu je upravo predanost i kontinuitet u radu omogućio krajnju, ultimativnu slobodu.

Samozatajni pojedinac, veliki radnik čiji radovi sami po sebi ne nude narativ, nisu samorazumljivi nego su fokusirani na eksperimentiranje tehnikom i materijalom. U njima, vođeni nagonom za konstrukcijom, ali bez želje da prepriča određeni događaj, nastaju slikarski predlošci koji nude puno više. Baričevićev rad emanira nove mogućnosti percepcije životne energije i svijeta koji nas okružuje, oslikava osobnost umjetnika koji se čvrsto držao svojih ljudskih principa i predano slijedio intuitivni stvaralački impuls. Figuraciju je shvaćao kao ograničenje, a ne kao izazov. Za njega je apstraktni izraz jedina moguća opcija iskaza osobnosti, njegovog mentalnog i emocionalnog postojanja. Radio je u Koprivnici, gradu koji je živio i disao s njim, gradu koju mu je kroz desetljeća djelovanja, stvaralaštva i promišljanja nastojao dati priznanje dostojno njegove veličine i umjetnosti. Poput kroničara svoj unutarnjeg svijeta Romano Baričević (i dalje) doprinosi viziji naše svakodnevice, širi naše vidike i predstavlja njihov potencijal – ne dozvoljava nam da prihvatimo prvo i doslovno značenje koje nam je ponuđeno nego dograđuje svijet i pokazuje nam novu, neistraženu stvarnost.

Izložbu uz slobodan ulaz možete razgledati do 17. srpnja 2019. godine u Galeriji Koprivnica.