Vegeta 1959 – 2019: od OZEHE do holograma

Muzej grada Koprivnice skromnom izložbom najvažnijih povijesnih primjeraka ambalaže Vegete iz fundusa Muzeja grada Koprivnice, Muzeja prehrane Podravka, korporativnog marketinga Podravke te funkcionalne Podravkine ambalaže iz privatnog vlasništva, uz predavanje „Vegeta 1959 – 2019, od OZEHE do holograma“ više kustosice Draženke Jalšić Ernečić održanog 18. travnja 2019. godine. Radi se o temi iz povijesti ambalaže, dizajna, marketinga i komunikacije te industrijske i komercijalne fotografije, što je prilog Muzeja grada Koprivnice edukativnoj muzejskoj akciji hrvatskih muzeja EMA. Ovogodišnja tema je prehrana i upravo u Koprivnici edukativni program mjeseca muzeja predavanjem i prezentacijom o Vegeti, najpoznatijem hrvatskom dodatku hrani koja ove godine obilježava šezdeset godina postojanja. Riječ je o predavanju kojem je namjera dotaknuti neke bitne poveznice koje Vegeta kao dodatak jelima posjeduje. Ne radi se samo o dugotrajnosti i povijesti robne marke, ambalaže, komercijalne i reklamne fotografije, nego i povijesti umjetnosti, dizajna ambalaže, komercijalne i reklamne fotografije, komunikacije i marketinga u kontekstu vremena, prostora i društvenih odnosa. Predavanje će temeljem izrazito bogatog vizualnog materijala nastojati ispričati muzejsku priču o Vegeti i njezinih šezdeset godina, ali isto tako o tome kako nastaju ideje, poetike, stilovi, robne marke, brandovi i legende. Izvori istraživanja različiti su, od fonda Brozović iz Zbirke grafičkog i produkt dizajna Muzeja grada Koprivnice, zbirke ambalaže i fotografija Muzeja prehrane Podravka, Korporativnog marketinga Podravke te privatnog posjeda.