Zaštićeno 15 sveščića Vinka Vošickog

Čuvanje i zaštita građe integralni je dio poslovanja koprivničkog muzeja. Jedna od učestalih metoda je korektivna kojom je u 2016. štićena knjižna građa iz Zavičajne zbirke knjižnice Muzeja grada Koprivnice. Nakon konzervatorsko-restauratorske obrade 40 svezaka starih koprivničkih novina iz razdoblja 1900.-1945., starih časopisa i šaljivih listova istog razdoblja, pristupilo se zaštiti nakladničkog niza Tako vam je nekoć bilo.

Spomenutim postupkom zaštićeno je 15 sveščića niza koji je pokrenuo koprivnički nakladnik i tiskar Vinko Vošicki, što je koincidiralo izložbom u listopadu 2016. Prvi sveščići usmjereni najmlađima pojavljuju se 1919., a objavljeno je 56 svezaka i nekoliko reprint izdanja što govori u prilog interesu, uspješnosti i velikoj čitanosti biblioteke, ukrašenih višebojnim omotima s ilustracijama koprivničkog slikara Stjepana Kukeca. Oni su tiskani na nekvalitetnom papiru što je, starošću i učestalošću korištenja, pridonijelo visokom stupnju oštećenosti i propadanju zbog čega danas predstavljaju pravu rijetkost. Muzej je uspio sačuvati 54 sveščića koji pripadaju različitim izdanjima, a zbog trošnosti, raritetnosti i zavičajnog kulturnog nasljeđa zavređuju biti obnovljeni i na taj način trajno sačuvani. Obzirom da su spomenuti postupci skupi, zaštita se provodi dugoročno i planski od 1998., prošlogodišnje radove pratilo je Ministarstvo kulture RH i Grad Koprivnica s 11.000,00 kn, a izveo ih Konzervator Geo-Med d.d. iz Zagreba (Irena Medić).