Od petka posjetite novu izložbu Darka Markića u Galeriji Koprivnica

Deseta samostalna i prva ovogodišnja izložba poznatog koprivničkog umjetnika Darka Markića u Galeriji Koprivnica koja broji 34 rada, skica i studija i otvorit će novu izlagačku godinu u Galeriji Koprivnica, a nakon toga će se uputiti na adrese novih domaćina u svojevrsnoj turneji po hrvatskim galerijama i muzejima.

Rođen početkom osamdesetih u Vukovaru, Markić već nakon osnovne škole odlazi u Zagreb u Školu primijenjene umjetnosti i dizajna gdje je maturirao 2001. godine i upisao Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu. Od ranih dvijetisućitih izlaže na skupnim i samostalnim izložbama, a za svoj je rad više puta i nagrađen. Živi i radi u Koprivnici gdje je vrlo aktivno uključen u društveni život, promicanje kulture i umjetnosti kroz aktivnosti udruge Atelieri Koprivnica i možda još bitnije, u edukaciju – svakodnevno u svom radu s djecom i mladima. Ovaj nesumnjivo sjajan koprivnički umjetnik, svojim radom otvoreno odaje priznanje domaćim i svjetskim umjetnicima koji su na bilo koji način utjecali na nastanak njegovih slika. Svoje nove slikarske „eksperimente“ započeo je tijekom 2020. godine, u trenutku kad je već etabliran kao figurativni slikar. Putem te eksperimentalne faze došao  je do mjesta na kojem je danas, do krajolika predstavljenih u Galeriji, krajolika koji su mu omogućili da prikladno i aktualno drži razmak u odnosu na promatrača, ali i u odnosu na temu. Glavna osobina novih radova je površnost (u najpozitivnijem smislu), akcijska apstraktna (bez)izražajnost koja nam nudi novu stvarnost, izmijenjeni krajolik kakav još nismo sreli, ali nam je istovremeno jako poznat, blizak, ugodan, onaj kojem prilazimo bez straha, onaj u kojem nam ptica nježno cvrkuće u uho, cvijeće je vibrantnih boja, a životinje su slobodne. Takav ćete prostor možda naći na periferiji grada u kojem Markić živi i stvara. Iako se ne udubljuje u „smisao”, ne postavlja pitanja, ne očekuje odgovore, on savršenom vještinom uvijek i oduvijek prikazuje svoju neposrednu okolinu – nekad su to bili psi, danas je to šuma i livada pored koje se nalazi i njegov atelje. Uglavnom veliki formati koji se odlikuju jasnim figurativnim motivima, zamijenjeni su sada pejzažima i okupljeni u izložbu Landscapes koju možete svakodnevno posjetiti od 15. siječnja do 28. veljače 2021. godine.