Preventivna zaštita i konzervatorsko-restauratorski radovi na etnografskim predmetima

I ove godine, prema Planu preventivne zaštite, konzervacije i restauracije Muzeja grada Koprivnice 2020.-2024. Muzej grada Koprivnice provodi mjere preventivne zaštite i konzervatorsko restauratorske radove na predmetima iz Etnografskih zbirki. Sukladno planiranom, sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske nastavljaju se mjere provođenja preventivne zaštite nabavom zaštitnog materijala kako bi se poboljšati uvjeti čuvanja muzejskih predmeta i usporilo propadanje predmeta kulturne baštine. Uz pomoć studenata nastavljeno je provođenje mjera preventivne zaštite etnografskih tekstilnih predmeta oblaganjem predmeta u beskiselinski papir i pohranom u adekvatnu muzejsku opremu. Također je nastavljeno i provođenje mjera prekrivanjem predmeta zaštitnim materijalom ili oblaganjem u zaštitni materijal kako bi se etnografski drveni predmeti zaštitili od prašine i nečistoća te poboljšali uvjeti njihove zaštite i očuvanja i time usporilo ili spriječilo propadanje predmeta kulturne baštine. Tijekom 2022. godine prema Planu provedeni su i konzervatorski radovi na 19 metalnih predmeta iz Etnografskih zbirki. Predmeti su očišćeni od masnoća mehaničkim putem te su stavljeni na čišćenje elektrolizom, tretirani restauratorskim sredstvom kako bi se uklonila hrđa te impregnirani mikrokristalnim voskom. Već drugu godinu zaredom, prema planu provode se konzervatorsko-restauratorski radovi na slikama na staklu – glažama. Svi dijelovi stakla su očišćeni od prljavštine i prašine te su fragmenti učvršćeni ljepilom koje je ujedno i smola integracija nedostajućih dijelova i retuširani akrilnim bojama.