Srebrni nakit i brončani novac vratili se u Muzej

U Muzej grada Koprivnice pristigla su 43 srebrna i brončana predmeta koji su se nalazili na konzervatorsko-restauratorskim radovima u Gradskom muzeju Sisak. Radi se o nekoliko srebrnih naušnica (S-karičica), srebrnom prstenu iz razdoblja kasnog 11. do 13. stoljeća, tridesetak srebrnih i brončanih komada novca iz razdoblja od 13. do 15. stoljeća te drugi sitni brončani predmeti pronađeni tijekom sustavnih arheoloških istraživanja lokaliteta Đurđevac – Sošice 2019. godine. Kako bi razumjeli zašto je potrebno provoditi ove postupke, koji ponekad iziskuju najveću količinu financijskih sredstava prilikom arheoloških istraživanja, prezentiran je dio restauriranih predmeta prije i poslije provedenih radova, kada ih je moguće posjetiteljima prezentirati putem izložbe. Preostalih 103 predmeta pronađena prilikom prošlogodišnjih istraživanja na istom lokalitetu uskoro će se uputiti na konzervatorsko-restauratorske zahvate čiji se završetak očekuje krajem godine. Zahvaljujemo kolegi Nevenu Peki, restauratoru Gradskog muzeja Sisak, na izvrsno obavljenim zahvatima i veselimo se budućoj suradnji.