Stručni skup “Z on kraj Drave” u Goli

Muzej grada Koprivnice i u narednim tjednima nastavlja uspješnu suradnju s lokalnom zajednicom, privatnim zbirkama i drugim muzejskim institucijama. Suradnja koja je započela izložbenim predstavljanjem djela Ivana Večenaja iz lokalnih privatnih zbirki, nastavila se kroz interdisciplinarni projekt Oni i mi, o povijesti javnog zdravstva u Koprivnici i okolici, potvrdit će se organizacijom stručnog skupa Z on kraj Drave 3. listopada 2020. godine od 13,00 sati u čast 100. rođendana Ivana Večenaja u istoimenoj galeriji u Goli. Naziv skupa geografski locira mjesto inspiracije, života i stvaranja velikog kreativca, ali i upućuje na njegovu istoimenu uglazbljenu pjesmu i nosi kajkavski dijalekt kojeg Večenaj brižno čuva i bilježi za buduća pokoljenja. Kroz izlaganja dr. sc. Dragutina Feletara, Marijana Špoljara, Božice Jelušić, Vjekoslava Prvčića, Mihaele Cik i Helene Kušenić cilj skupa jest potvrditi dosadašnja saznanja o stvaralaštvu Ivana Večenaja, ali i potaknuti nove, inovativne analize i perspektive te kritički sagledati i (re)valorizirati umjetnički rad Ivana Večenaja, uz jednako vrijedan osvrt na njegovo bogato književno i leksikografsko nasljeđe.

Nakon toga je organiziran posjet i vodstvo kroz Etno-kuću Večenaj, rodnu kuću Ivana Večenaja, gdje će se tom prilikom postaviti i odgovarajuća spomen-ploča od strane Muzeja grada Koprivnice. U organizaciji TZ područja Središnja Podravina i TZ Koprivničko-križevačke županije postavit će se i odgovarajuća turistička informativna tabla, a program upotpuniti literarni nastupi učenika Osnovne škole Gola. Program će se održati sukladno trenutno važećim epidemiološkim mjerama.